Vše co děláte online je třeba chránit. Ať už jen tak surfujete nebo nakupujete, koupě VPN by měla být prioritou. Ale vybrat tu správnou se snadněji řekne, než udělá. Existuje jistě mnoho VPN poskytovatelů a všichni tvrdí že jsou ti nejlepší a hlavně nejrychlejší.

Takže jak se vyznat v té spleti nesmyslných marketingových sloganů? Lépe řečeno, které jsou nejdůležitější faktory, které musíte zvážit, než se rozhodnete pro danou VPN?

Zde jsou tři zásadní věci – faktory, které potřebujete vědět, pokud uvažujete o koupi sítě VPN.

 

 

1. Jak to je se sbíráním dat a historie navštívených stránek při používání VPN?

Ochrana vašeho soukromí je jedním z hlavních důvodů, proč používat VPN síť. Postup poskytovatele při záznamech o přístupech, surfování a historie navštívených stránek by měl být prioritou při vyjímání VPN.

Jednoduše řečeno, záznamy (tzv. „Logs„) jsou datové soubory, které rozeznáváme ve dvou podobách – záznamy o připojení a záznamy o používání VPN (historie navštívených stránek, co na stránkách uživatel hledá apod.).

  • Záznamy o připojení jsou základní záznamy o vašem připojení na VPN server. Obvykle zahrnují vaši IP adresu, IP adresu, kterou vám přidělila VPN, dobu trvání připojení a množství přenesených dat. Záznamy o připojení neobsahují žádné citlivá data. VPN síť, která zaznamenává tyto informace si je většinou ponechává pouze na krátkou dobu z důvodu, aby mohli efektivněji odstraňovat technické problémy.
  • Druhý typ záznamů – tzv. záznamy o používání – jsou mnohem komplexnější. Mohou obsahovat velmi širokou škálu informací o vašem používání internetu, včetně webových stránek, které jste navštívili, seznamy souborů, které jste stáhli, dokonce i software, který jste použili. Měli byste se vyhýbat VPN službám se záznamem o používání, protože to může ohrozit vaše soukromí – včetně hesel a účtů. VPN služby, které jsou zdarma, jsou známé tím, že si tyto záznamy drží a uchovávají si je.
  • Pro firmy je používání VPN nákladné a některé služby VPN free jsou známé tím, že prodávají informace třetí straně. Nejlepší VPN služby si tyto záznamy vůbec neponechávají ani nevytvářejí.

Pokud váš poskytovatel VPN nezaznamenává informace o používání, je prostě nemožné, aby tato data skončili v „špatných rukou“. Je proto důležité, abyste vybírali poskytovatele VPN, který uplatňuje politiku „no logs“. Ale záznamy nejsou jedinou věcí, která určuje vaši bezpečnost a soukromí.

 

2. Které bezpečnostní VPN protokoly používat?

VPN síť vás udržuje v bezpečí pomocí přesunu dat z nebezpečných veřejných serverů a používáním zabezpečeného soukromého serveru. Dělají to prostřednictvím bezpečnostního protokolu, který šifruje data a znemožňuje tak přístup třetím stranám.

Ale je tu jeden háček. Ne všechny bezpečnostní protokoly jsou podřízená a nadřízená. Například PPTP protokoly (Point To Point Tunneling Protocol) jsou známé tím, že mají vážné bezpečnostní nedostatky.

Pokud berete vaši bezpečnost vážně (což jistě berete, protože uvažujete o koupi VPN), bezpečnostní protokoly, které VPN podporuje, by měly být rozhodující pro váš výběr. Například OpenVPN je dnes standard, asi nejlepší VPN protokol na trhu. Bezpečnostním protokolem jsme se věnovali i v samostatném článku.

Také je lepší vyhledat VPN poskytovatele, který podporuje více než jeden protokol zabezpečení, protože starší zařízení nemusí být plně kompatibilní s OpenVPN. Tyto VPN služby poskytují standardně několik, ne-li všechny známé protokoly. Tím je zajištěno, že VPN funguje bez problémů na široké škále zařízení, jako na starších tak i na na nových.

 

3. Kolik serverů by VPN síť měla mít?

Poslední věcí, která je neméně důležitá je, že čím více serverů VPN poskytovatel má, tím rychleji a spolehlivěji bude vaše připojení.

Servery jsou jako online dálnice. Pokud je příliš mnoho lidí na jednom serveru, bude datům trvat déle než se přenesou, což zpomaluje rychlost vašeho internetu. Také, čím je server dál od vaší fyzické (IP) lokace, tím déle jim bude trvat než dosáhnou svého cíle. Toto může zpomalit internetové připojení ještě více.

Z těchto důvodů byste měli zvolit VPN službu s velkým počtem serverů v tolika místech jak je to jen možné. Tímto způsobem můžete vždy přejít na jiný server ve vaší blízkosti, pokud se vaše připojení zpomalí.

 

 

Uvažujete o koupi VPN? Toto jsou 3 věci, které musíte vědět.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..