Vaše IP adresa (Internet Protocol) je unikátní adresa vašeho počítače na internetu. Tato adresa se skládá ze čtyř čísel, které ukazují doménu, síť, podsíť a počítač který používáte. Pokaždé, když používáte internet, vaše IP adresa je viditelná pro všechny webové stránky, které navštěvujete. A to může být někdy opravdu problém…

Proč se potom strachovat?

Internet může být nebezpečné místo. Dokonce i obezřetnější uživatelé se mohou stát obětí krádeže identity nebo příjemcem škodlivého softwaru. Vaše IP adresa obsahuje útržky informací o počítači, včetně jeho lokace a operačního systému, který používá. Zkušení hackeři a počítačoví zločinci jsou schopni používat IP adresy na to, aby zjistili, která místa ve vašem systému nejsou chráněny, jak proniknout do vašich souborů nebo jak získat vaše osobní údaje.

Nejlepším způsobem jak chránit sebe a svůj počítač před hackery je, že budete používat privátní IP adresu.

Tři nejlepší výhody skrytí vaší IP adresy

  • bezpečnost

Hlavním důvodem pro skrytí vaší IP adresy je ochránit váš počítač před útoky a pokusy o phishing (z angl. Password fishing – doslova rybolov hesel je činnost, při které se podvodník snaží vylákat od uživatelů různá hesla, např. K bankovnímu účtu). Jakmile bude vaše IP neviditelná, vám ani vašim členům rodinu nebo firmy nebudou více hrozit tyto hrozby.

  • soukromí

Zůstaňte skrytí tak, že vám webové stránky nebudou moci sledovat a kontrolovat vaše online aktivity. Většina sledovacích systémů sice nepoškodí váš software, ale přece nechcete, aby informace o vaší online aktivitě skončili v „špatných rukou“. Privátní IP adresa vám dokonce pomůže omezit neustále otravně vyskakující pop-up reklamu nebo různé marketingové kampaně a průzkumy.

  • přístup

Pokud je váš počítač součástí sítě, která má omezený přístup nebo surfujete po webu z (geo) lokace s blokovaným přístupem, skrytá IP adresa vám umožní surfovat internet volně a naplno. Bez těchto omezení.

 

Jak se „skrýt“ na internetu?

Existuje celá řada nástrojů a služeb, které můžete použít k ukrytí vaší IP adresy. Některé jsou spolehlivější, některé méně. Zde jsou:

  • Veřejné Wi-Fi sítě

Jednou z jednoduchých možností jak skrýt svou IP adresu je použití veřejné WiFi sítě. Vaše IP adresa necestuje s vámi mimo váš domov, takže připojením k veřejné síti (například v kavárně, na stanici nebo letišti) dostáváte IP adresu této sítě. Zatímco vaše IP adresa se tímto způsobem změní a zdá se, že jste v bezpečí, vám nyní naopak hrozí celá škála jiných rizik. Veřejné připojení je totiž slabě zabezpečeny a vystavuje tak vaše připojení riziku útoku hackery, krádeží (osobních) údajů. Podrobněji jsme to popsali v tomto článku, takže se vyvarujte manipulaci s citlivými daty při používání veřejné wifi.

Naše doporučení: nevhodné a nebezpečnépřejděte na zabezpečené VPN sítě

 

  • Proxy servery  

Nejbezpečnější způsob, jak skrýt vaši IP adresu je použít seriózní proxy nebo VPN server (viz níže). Existují desítky webových proxy serverů, které jsou k dispozici a nevyžadují instalaci žádného softwaru.

Chcete-li skrýt vaši IP jen na krátkou dobu, je toto řešení asi nejvhodnější. Avšak nevýhoda používání bezplatné služby je, že mají tendenci být pomalé, slabě zabezpečené, nespustí webové stránky plnohodnotně, ale s omezeními a také chtějí většinou jen vydělat, takže budou na vás vyskytovat další extra pop-up reklamy a malware, který jen zavírej a hlavně zpomalí počítač. Společným znakem proxy serverů bývá to, že v důsledku vytížení nemáte žádné jistotu s rychlostí a funkčností, surfování přes ně je vysloveně otravné.

Naše doporučení: jen na krátkou dobu, s určitými riziky, velmi pomalé a nestabilnípřejděte na zabezpečené VPN sítě

 

  • VPN sítě

Podle nás nejbezpečnější, nejrychlejší a nejspolehlivější služba pro skrytí IP adresy.

Pokud si vyberete seriózního providera, nebude ovlivněna ani vaše rychlost internetu. A dokonce ještě lepší je, že za použití VPN značně zvyšujete míru bezpečnosti, protože všechny vaše data budou šifrována a v bezpečí před hackery a dalšími útočníky.

Naše doporučení: ideální, nejbezpečnější alternativa. Podívejte se na naše hodnocení a faktory pro výběr toho nejlepšího poskytovatele VPN služeb.

 

 

Proč potřebujeme privátní IP adresu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..