Podezřelé VPN v databázích App Store a Play Store

Zajímavý článek uveřejnil server Eurozpravy.cz, ve kterém popisuje zjištění desítek falešných VPN služeb ve službách Google Play Store či Apple App Store. Seskupení lidí kolem stránky Top10VPN.com se rozhodlo prozkoumat 20 nejpopulárnějších aplikací tohoto typu v databázích App Store a Play Store, přes které stahují programy a aplikace uživatelé mobilních operačních systémů iOS a Android. Výsledkem bylo zjištění, že z aplikací VPN, které byly staženy, je 17 vlastněných čínskými společnostmi nebo společnostmi s vazbami na Čínu, která přitom v posledních letech používání VPN aplikací tvrdě potlačuje.

Kromě toho se zjistilo, že většina bezplatných VPN aplikací nedisponuje žádnou uživatelskou podporou a poskytuje nulovou nebo jen velmi malou ochranu soukromí. Zároveň úmyslně spotřebitelům výrazně komplikují dohledání jakýchkoli informací o pozadí fungování těchto VPN služeb.

 

Které jsou to VPN produkty?

TurboVPN, VPN Proxy Master, VPN 360, SuperVPN, Free VPN Client či Snap VPN. Co je ale zarážející, že si je přitom nainstalovali desítky milionů uživatelů.

Příkladem je aplikace Free VPN Client, která byla nainstalována více než 50 mil. krát v Android přístrojích. Stojí údajně za ní firma SuperSoft Tech, která v Play Store uvádí jako své sídlo Singapur, ale v tomto státě není registrována a v podstatě se o ní už nic víc ani nedozvíte a to včetně zásad ochrany osobních údajů a soukromí. V některých případech se v podmínkách VPN služeb našli takové nesmyslné ustanovení jako to, že budou vaše data sdílet s třetími stranami v Číně a dokonce, že zaznamenávají internetové aktivity uživatelů, což je v rozporu s principem fungování kvalitní VPN.

 

Co dělat a kde najít ověřenou VPN?

Odinstalovat a vymazat … Na základě těchto zjištění důrazně nedoporučujeme používat nejen free VPN, ale ani používat neověřené a pochybné VPN služby, které nemají žádnou historii nebo transparentní pozadí s ověřenými technologickými postupy. Provozovatelé takových VPN služeb takto kontrolují vaši internetovou provoz. Mohou tak do ní nahlížet, upravovat ji, zaznamenávat ji a mají velmi dobrou představu o tom, co na internetu podnikáte … Raději nemluvme o zneužití, protože to nemusí dobře dopadnout.

Viz proto například ověřené a nejlepší VPN služby pro Českou republiku. Zde máte jistotu, že nešlápnete vedle. Identita na internetu má větší hodnotu než si dokáže člověk v prvním okamžiku představit.

 

Zdroj: https://eurozpravy.cz/veda-a-technika/internet/241537-vetsina-nejpopularnejsich-vpn-aplikaci-je-spojeno-s-cinou-zjistili-odbornici/

 

 

Pozor na čínské free VPN v Play a App store

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..