Když lidé mluví o výhodách virtuálních privátních sítí (VPN), první věc, která jim obvykle přijde na mysl je, že maskují unikátní IP adresu vašeho počítače s cílem zlepšit vaše soukromí. Toto se sejde hlavně tým, kteří chtějí zůstat v anonymitě, protože vaše IP adresa může být použita ke sledování veškerého online života od připojení k vašemu poskytovateli internetu až po místo kde se právě nacházíte. Nicméně další výhody jsou mnohem větší – a bohužel často přehlíženy. Podívejme se na ně:

Ochrání vás před podvodníky a zloději

Hlavním cílem virtuální privátní sítě je chránit vaše citlivé informace zatímco děláte běžné věci online. VPN sítě nabízejí vynikající způsob jak se chránit před krádeží identity, podvodů a jiných kybernetických útocích, které se běžně přihodí milionům lidem.

Existuje celá řada způsobů, kterými se lze dostat k vašim citlivým online informacím, jako jsou čísla debetních či kreditních karet, uživatelská jména a hesla bankovních účtů, emailů ba dokonce i vaše rodné číslo, zatímco jste připojeni na internet.

Zůstaňte v bezpečí i na veřejné Wi-Fi

​Pokud se připojíte k nezabezpečené veřejné Wi-Fi síti, riskujete vlastně všechna data na pevném disku počítače, mobilu, tabletu, či jiných zařízeních.

Vše co je třeba ke sledování připojených lidí ve veřejné síti je vlastně jen správný doplněk do prohlížeče (tzv. Plug-in). Jednoduše zobrazí vaši aktivitu a aktivitu všech ostatních na této síti. Vidí to, že se například přihlásíte na Wi-Fi síť ve vaší oblíbené kavárně, abyste si zkontrolovali stav vašeho bankovního účtu. Tímto způsobem někdo jiný na stejné síti může vidět také všechny stránky, které jste navštívili, stejně jako vaše uživatelské jméno a heslo.

Odtud mají „špehúni“ už všechny informace potřebné k tomu, aby se mohli sami přihlásit na vaše stránky. Najít čísla účtů, přečíst emaily, platit kartou a nejen to, ale mnohem více …

Používání VPN sítě, na druhou stranu znamená, že informace jsou odesílány a přijímány skrz síť jsou šifrovány, a to i v případě, že připojení, které používáte je v podstatě zranitelné. Takže ve stejném scénáři jako z kavárny, někdo se škodlivým plug-inem by neměl být schopen vidět nic co děláte během toho jak používáte tuto síť.

Je to proto, že informace o stránkách, které jste navštívili, jakož i informace o bankovních účtech, emailech, jména a hesla byly přehnané přes VPN síť předtím než byly odeslány zpět na internet, kde byly všechny důsledně zašifrována. Pokud by se někdo pokusil dostat k těmto informacím během vašeho surfování internetem v kavárně, viděl by jen šifrovaná data – ne účty, emaily, jména a hesla, které obsahují. Díky dodatečným bezpečnostním opatřením zavedených na většině seriózních VPN připojeních byste měli také měli být upozorněni, pokud by se někdo pokoušel o její narušení.

Vyhněte se malwaru a virům

Nejlepší VPN sítě přicházejí s vestavěnými bezpečnostními funkcemi, které mohou být použity v boji proti online zlodějům dat a jiným podvodníkům.

To znamená, že jste chráněni různým anti-malware, anti-spyware a anti-adware softwarem stejně dobře, jako těmi, které jste si nainstalovali do počítače zvlášť. Pokud byste si stáhli do počítače virus, který by se vám pokoušel ukrást vaše osobní údaje a informace, VPN síť ho odhalí a přeruší stahování dříve než se stihne dokončit. Většina VPN sítí má standardně dokonce i anti-phishing software, což znamená, že vám nikdo nemůže ukrást vaše jméno a heslo v případě, že byste se pokoušeli přihlásit přes důvěryhodně vypadající, ale škodlivou stránku.

Dobrá VPN síť je mocným nástrojem na vaši ochranu právě před krádeží identity a podvodům na internetu. Vybírejte jen takovou, která splňuje všechny uvedené vlastnosti a nemusíte se obávat, že vás někdo nachytá kvůli tomu, že v dobré víře surfujete internetem ve své oblíbené kavárně a logicky nepředpokládáte záškodníka.

 

 

Jak VPN chrání vaši online identitu v praxi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..