Co tedy VPN je? VPN (Virtual private network) je technologie, která slouží k propojení více sítí prostřednictvím veřejné sítě jakou je vysloveně pro naše účely klasický, doma používaný internet. Původně (primárně) VPN sloužila zejména na vzdálené spojení zaměstnance s firemním serverem za účelem zajištění pracovního přístupu k počítači a v něm uložených datům, případně k pracovní poště – emailu apod. Dnes však plní zejména důležitou roli „ochranného tunelu“ mezi dvěma zařízeními propojenými internetem, např. typicky mezi domácím počítačem, kterým přistupujeme na webové stránky a serverem, na kterém se daný web nachází. Níže uvedený obrázek to názorně vysvětluje:

Čo je VPN? 
představa fungování VPN sítě pro typické domácí / soukromé účely

 

Z tohoto důvodu neustále roste poptávka po komerčních VPN službách, které právě poskytují ochranu soukromí, bezpečí a anonymitu při surfování internetem. Služba spočívá v poskytnutí IP adresy podle uživatelem zvolené země (státu), což způsobí, že na internetu figuruje uživatel s úplně jinou IP adresou jakou má přidělenou od provozovatele internetu, od kterého má zakoupené připojení na internet. Webová stránka – server, na který takto přistupuje uživatel, tak nevidí reálnou IP adresu, ale poskytnutou právě VPN sítí. To způsobuje, že se pro druhou stranu načítají úplně jiné údaje jaké ve skutečnosti uživatel má jako např. IP adresa, údaje o lokalitě, verze a typ prohlížeče či operačního systému, cookies apod.

Současní komerční poskytovatelé VPN sítí vyvinuli úroveň zabezpečení na velmi vysokou úroveň, což v konečném důsledku vede k úplné anonymitě a ochraně soukromí na internetu, co se dozvíte iv naší recenzi na nejlepší VPN služby tohoto druhu ve světě. Z pohodlí domova si takovou službu jednoduše objednáte a nainstalujete, čímž získáte maximální bezpečí na internetu, aniž by vás kdokoliv špehoval a věděl o vás všechno, co děláte na internetu. Vaše komunikace a soukromí je tak nejvíce chráněno, dokonce před státními institucemi nebo samotným provozovatelem internetu. VPN služby navíc neuchovávají žádnou vaši aktivitu nejen na internetu, ale dokonce ani o tom, odkud na internet přistupuje, kam se přihlašujete a pod.

 

uchovanie súkromia alebo utajenie identity je dnes na internete priam nutnosťou
uchování soukromí nebo utajení identity je dnes na internetu přímo nutností

 

VPN síť proto často používá v případech nezajištěných veřejných sítí (kavárny, letiště, obchodní domy, náměstí, hotely, wi-fi spoty apod.), Kde našla okamžité a logické uplatnění. A protože je dnes běžnou záležitostí, že na internet přistupují uživatelé i přes tablet, smartphony, TV, či herní konzole, komerční řešení VPN sítí samozřejmě poskytují plný přístup i přes tato zařízení, dokonce povolují simultánní (současné) připojení více zařízení najednou v domácnosti. Mnohé z nich i 7 připojení, což je většinou plně dostačující pro každou rodinu. Všechny služby nabízejí taktéž i českou lokaci s českou IP adresou, např. pro sledování TV ČT online ze zahraničí.

 

Proč tedy využívat VPN síť?

uvedeme hned 9 rukolapný důvodů:

 

 

Ukrytí IP adresy a geolokace přístupu

každý komerční poskytovatel VPN sítí dnes již umožňuje vybrat si z několika desítek zemí, většinou kolem 80 až 90 zemí světa


Sledování oblíbených TV a videí

dívejte se na TV a streamujte oblíbený obsah bez datových omezení nejen doma, ale i v zahraničí


Rychlé VPN sítě

dnes už jsou VPN sítě stejně rychlé jako rychlé domácí optické připojení, nezpomalujte si práci čekáním

 

Šifrování komunikace přes internet

celá komunikace ven i dovnitř podléhá až 256-bitovému šifrování (standard AES), obzvlášť účinné při veřejných wi-fi sítích


Odstranění cenzury a sledování

váš provozovatel internetu vidí pouze zašifrovanou komunikaci, kterou nemůže rozluštit ani vidět kam chodíte


kompatibilita zařízení

VPN síť využijete prakticky v každém zařízení (podporuje Windows, Linux, Mac, iOS, iPhone, Android, routery a ostatní zařízení propojující se k internetu)

 

Odblokování přístupu kvůli geolokácii

přes VPN máte přístup ke všem www či službám (Facebook, Skype, Youtube, Netflix, atd.) na světě bez omezení                                     


Ochrana před hackery a zloději identit

změnou IP adresy a lokace zamezíte k odhalení vaší reálné identity = není co ukrást


Podpora VPN protokolů

minimálně podpora pro OpenVPN UDP, OpenVPN TCP, L2TP/IPsec, SSTP and PPTP

nebo krátké 90-sekundové instruktážní video jednoho z poskytovatelů VPN sítě, jehož také najdete v naší recenzi jako nejkomplexnější volbu: