Nově přijatý zákon totiž zakazuje jakékoliv anonymní diskusní fóra nebo příspěvky. Čína se stává stále účinnější v omezování přístupu svých občanů k informacím získávaných přes internet. Už v červenci 2017 se čínská vláda rozhodla úplně zakázat VPN, což jistě způsobí velké rány pro gigantů jako Google a pod. VPN byla jedinou cestou jak umožnit uživatelům internetu přístup i k neregulovaným zahraničním stránkám a službám jako Facebook nebo Twitter, které jsou obecně zakázány. Zákon se začne uplatňovat v únoru 2018.

Omezení v šíření informací na internetu

Nový zákon však nabude účinnosti již v říjnu tohoto roku (regulace Cyberspace Administration of China). Tento zakazuje jakékoliv anonymní příspěvky na fórech a jiných internetových službách. Provozovatelé budou muset po novém zkontrolovat a ověřit pravost jména uživatele použitého při registraci na internetový portál. Nelegálním obsahem může být prakticky jakýkoli příspěvek, protože to není přesně definováno v zákoně. Například provozovatelé služeb nesmí zveřejňovat a šířit cokoliv, co narušuje nebo ohrožuje národní jednotu, poškozuje národní čest a zájmy a vytváří kult. Nejhorší na tom je, že společnosti musí takové zprávy okamžitě hlásit příslušným orgánům. Vláda také tímto krokem plánuje, aby se technologické společnosti jako Baidu nebo Alibaba přetvořili na jakýchsi efektivních „strážců“ čínského internetu.

 

VPN síť mimo jurisdikci USA a Číny

 

Jak to vypadá mezitím v jiných zemích?

Například Rusko začalo přísnou cenzuru internetu, když zakázalo používání VPN pro přístup k „nezkresleným“ informacím. Co si pod tímto představit? Od roku 2012 tam mají zákon o cenzuře, který vládě umožňuje odstranit téměř jakoukoliv stránku z internetu …

Podobně jako v případě Číny, postupuje při cenzuře internetu i Turecko po tom, co vládu získal Erdogan režim od minulého roku.

Ještě před cenzurou internetu u nás určitě vyzkoušejte a prostudujte si výhody VPN. Nemusí vás už dnes nikdo sledovat, stačí k tomu jednoduchá pomoc.

 

 

Cenzura internetu se nejen v Číně nadále zvyšuje

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..