ochrana soukromi na internetu Česko
ochrana soukromí na internetu Česko

Internet a právo na soukromí

Internet nebo spíše jako World Wide Web (www) byl původně navržen především na online výměnu informací a můžeme jej tedy vnímat jako prostor pro spolupráci, kde uživatelé mohou komunikovat a sdílet různé informace. Postupně se však internet vyvinul do takové míry, že již neslouží výhradně na původní účel, ale naopak stále vytváří nový a nový prostor pro rozšiřování využívání technologií nad rámec účelů původně stanovených.

Běžný uživatel se v tomto, v podstatě neomezeném prostoru, může velmi rychle ztratit, což je samozřejmě důsledkem neustálého vývoje a „rozšiřování“ internetu, ale co je ještě podstatnější, ztrácí hodně krát kontrolu nad svým online soukromím. Právo na soukromí, které požíváme ve fyzickém světě, se však nevztahuje stejnou měrou na náš digitální život, myslíme tím zejména jeho reálné uplatnění.

I když je ochrana osobních údajů kvalifikováno jako základní lidské právo a nachází se v různých mezinárodních smlouvách a dokumentech upravující i SR + CZ (např. Evropská úmluva o lidských právech, článek 8), stále mnozí lidé přistupují ke svému právu na soukromí na internetu velmi chabě a buď to ignorují nebo tomu věnují minimální pozornost, například z nevědomosti a z pocitu, že se mu nic reálně mimo digitální svět nemůže stát. Tento pohled je však zavádějící a důsledky z digitálního světa jsou s tím „našim“ dnes téměř identicky propojeny v mnoha oblastech. Samotný britský inženýr, počítačový výzkumník a profesor Sir Timothy John „Tim“ Berners-Lee, kterému se připisuje vynalezení World Wide Web řekl:

Je čas uznat internet jako základní lidské právo. Znamená to záruku na dostupnost přístupu pro všechny a zajištění toho, aby se internetové balíky dodávaly bez komerčního nebo politické diskriminace, a také ochrana soukromí a svobody uživatelů webu bez ohledu na to, kde žijí. „

Zajímavá myšlenka.

 

 

Před kým v první řadě tedy chránit své soukromí?

Náš poskytovatel internetových služeb

Vše, co děláte online, je přesměrována prostřednictvím vašeho poskytovatele internetových služeb (tzv. DNS záznamy). To znamená, že mají záznamy o všech navštívených stránkách. Většina lidí si to neuvědomuje, pokud nedělají něco, co je právně nebo řekněme eticky sporné. Ti, kteří odmítají tento pohled tvrzením, že nemají „co skrývat“, se dívají na soukromí přes nesprávný konec dalekohledu. Je to totiž totéž, proč si každý večer nebo ráno stahují žaluzie, aby je nikdo neviděl jak se převlékají do pyžama či práce. Mají se zač stydět? Vždyť ne, tak potom proč…

Naše vláda

I přes odhalení Snowdena, který ozřejmil podrobnosti o globálním slídícím aparátu, o kterém se dříve myslelo, že je to nemožné, se nikdo pořádně ani nepozastavil. Víme však fakta – každé volání, každý e-mail, který posíláme, každou navštívenou stránku potenciálně shromažďují vládní organizace, tajné služby a přesto sedíme nečinně.

Velké digitální obchodní společnosti

Na webu dominuje hrstka silných online společností. Google Facebook a jiní poskytují svým uživatelům různé služby „zdarma“. Proč v uvozovkách? Tyto služby se staly součástí našeho společenského života, protože splňují naše potřeby a dělají to velmi dobře. Vše, co požadují, je neomezený přístup k vašim osobním údajům… A to je možná ten kompromis, který je většina z nás ochotna udělat, protože tyto služby bezpochyby obohacují náš digitální život. To, že ztrácíme právo na soukromí už možná mnoho lidí ani neřeší. Je to správný pohled?

Hackeři a ti ostatní

Pokud vlády používají sofistikované programy hromadného sledování a obchodní společnosti používají soubory cookies a údaje, které jim dobrovolně předáváme za přístup k jejich službám, tak pak zde jsou hackeři, pro jejichž mají tyto osobní údaje význam čistě účelový – majetkový: ukrást či zneužít. Mají zájem o všechny vaše soukromá data, ať už jde o vaše jméno, jméno vašeho domácího mazlíčka nebo číslo vaší kreditní karty…

 

 

Jaké nástroje potřebuji na ochranu svého soukromí?

Zde jsou 4 základní, elementární nástroje a znalosti, kterými se může každý uživatel internetu jednoduše vybavit na udržení svého online soukromí. Ne každý nástroj může chránit vaše soukromí před každou hrozbou, ale pokud se používá spolu s ostatními, můžete dramaticky snížit svou online stopu a udělat krok směrem k získání svého digitálního soukromí.

 

1. Dobrá VPN služba

Ze všech nástrojů, které byste měli mít ve svém arzenálu na ochranu osobních údajů, by VPN měla být na samém začátku seznamu. VPN (virtuální soukromé sítě) jsou navrženy tak, aby šifrovali veškerý webový přenos a maskovali vaši IP adresu. To brání vašemu poskytovateli internetových služeb a vládním agenturám v monitorování vaší online aktivity. Znamená to také, že se můžete vyhnout různým omezením a jiným formám cenzury webových stránek. Svou polohu můžete jednoduše „spoofovat“ a získat přístup ke službám, které nejsou dostupné ve vašem regionu.
Prohlédněte si seznam našich nejlepších testovaných služeb VPN za rok 2019 a najděte si tu svoji. Opravdu to má smysl.

 

2. Zabezpečený prohlížeč

Webové prohlížeče jako Chrome, Edge a Safari shromažďují uživatelská data aktivně a to v podstatě hodně agresivně. Vždyť jsou jejich vlastníci společnosti jako Google, Microsoft a Apple. Logické. Tito tři poskytovatelé mají téměř 84% podíl na trhu webových prohlížečů. To znamená, že je pravděpodobné, že i tento článek čtěte pomocí jednoho z těchto prohlížečů. Slyšeli jste už o Firefoxu, Tor browseru, Waterfoxe, Brave, Pale Moon, Firefox Focus, SeaMonkey a dalších? Pokud ne, toto jsou uživatelsky stejně přívětivé prohlížeče už jen tím, že je možné dostatečně dobře nastavit ochranu soukromí přímo v jejich nastaveních a tak, jak to chcete či potřebujete. Najděte si čas na srovnání a zjistíte, že mnohé mají minimálně stejnou míru komfortu při prohlížení internetu jako výše zmiňované.

 

3. Kvalitní program na blokování reklam

Někdo má reklamy rád, někdo jiný zase ne. Zde však nejde jen o tento pohled. Většina z nás se dokáže vyrovnat s jednou nebo dvěma reklamami, ale když se obchodní zájmy dostanou nad úroveň uživatelské zkušenosti z informací na webové stránce, potřebujeme kvalitní program na blokování reklam. Některé reklamní vyskakovací okna jsou naschvál umísťovány tak špatně, že je buď jednoduše nezrušíte nebo vás přesměrují na stránky, které zavedou a nainstalují do počítače škodlivý software, viry nebo malware… A když jsme u toho, tak jdeme na 4. nástroj a to je:

 

4. Ověřený antivirový program

Na všechny výše uvedené nástroje se dá dívat jako na proaktivní opatření na ochranu vašeho soukromí a osobních údajů. Antivirové řešení jsou reaktivní metodou ochrany vašeho soukromí. Bez ohledu na to, jak moc se snažíte a kolik úsilí vynakládáte na ochranu svých osobních údajů – viry a škodlivý software jsou v dnešní době nutnou digitální přítomností a tedy její nezbytnost. Škodlivý kód má však potenciál zbavit vás o (nejen) digitální soukromí způsoby, o kterých byste nikdy neřekli, že je to vůbec možné. Antivirový software je proto často poslední linií ochrany mezi vámi a těmi, kteří vám chtějí ublížit, resp. zneužít vaše osobní údaje.

 

 

Závěr

Myslíme si, že digitální soukromí je dnes stejně důležité jako to ve fyzickém světě. Zbytečně proto nepodceňujte tato opatření na ochranu vašich osobních údajů v online světě. Nikdy nejste v absolutním bezpečí, ale není třeba riskovat a umožnit různým entitám paradoxně profitovat z údajů, které jsou jen vaše nebo vaší domácnosti a neslouží pro obchodní účely. Když se nad tím zamyslíme, tak za to vlastně ještě platíme měsíční paušály, což je dostatečná odměna sama o sobě…

 

 

 

4 nezbytné kroky pro zachování soukromí na internetu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..